Jak działa klimakonwektor? Zalety, działanie.

Zachowanie komfortowych warunków w pomieszczeniach użytkowych jest coraz trudniejsze. Upalne lato, chłodna zima to warunki, które mogą wpływać na samopoczucie osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Urządzeniem wspomagającym utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz budynków może być klimakonwektor.

Budowa urządzenia

Klimakonwektor to niewielkich rozmiarów urządzenie zamknięte w obudowie wyposażonej w wymiennik ciepła z wentylatorem. Sprzęt ten podłącza się do instalacji grzewczej oraz chłodniczej, a samą popularność urządzenie zawdzięcza zastosowaniu w dużych biurowcach, bankach, galeriach handlowych. Wszędzie tam niezbędne jest schładzanie i ocieplanie powietrza w pomieszczeniach. Przy jego użyciu możliwe jest szybkie zmniejszenie lub zwiększenie temperatury. Budowa w niewielkim stopniu przypomina wentylację mechaniczną z rekuperacją. Znajdziemy tu wentylator oraz wymiennik ciepła. Zmiana temperatury jest możliwa dzięki wyposażeniu klimakonwektora w regulator. Popularność urządzeń w obiektach wielkopowierzchniowych wynika z braku instalacji chłodniczej wewnątrz budynków mieszkalnych. To z czasem uległo zmianie, obecnie woda potrzebna do zasilenia wymiennika ciepła może być chłodzona lub ogrzewana w kotle gazowym oraz agregacie chłodniczym. Domy wyposaża się niekiedy w pompy ciepła z opcją grzania lub chłodzenia, co ułatwia zastosowanie klimakonwektora.

Zasady działania

Podobnie jak rekuperacja, także i tutaj system wyposażony jest w wentylator oraz wymiennik ciepła. Kiedy wentylator jest uruchomiony, chłodnica lub nagrzewnica pełni rolę utrzymującą wskazaną temperaturę. Z kolei podobnie jak w przypadku wentylacji mechanicznej tak i tutaj stosuje się pełną automatykę. System wyposażony w czujniki ruchu oraz włącznik zegarowy zdecyduje o uruchomieniu cyrkulacji powietrza. Powietrze może wówczas zostać ogrzane lub schłodzone zgodnie z oczekiwaniami. W momencie, kiedy klimakonwektor wykryje uzyskanie zakładanej temperatury w budynku, system automatycznie obniży parametry pracy oraz zadba o utrzymanie oczekiwanych warunków. Jest to instalacja energooszczędna, ponieważ wentylatory pracują z możliwe najniższą mocą, aby uzyskać zamierzony efekt przy niskim nakładzie energetycznym. Chodzi tu o niskie zużycie energii elektrycznej, a także obniżenie poziomu hałasu.